2021 YMIC INTERNATIONAL COMPETITION WINNERS

GRAND PRIZE WINNERS

Angie Zhu, Piano, 7 – Potomac, MD

Jiin Kim, Piano, 24 – Baltimore, MD    

Leena Hocutt Duarte, 17/ Hrishikesh Ram, 18/ Sophia Knappe, 18, Piano trio– Cary, NC

Hyunjoo Lee, Flute, 17 – Seoul, KR

PIANO SOLO

YOUNG ARTIST DIVISION

1st place:    Angie Zhu, 7 – Potomac, MD

1st Place:    Junyuan (Jeremy) Liu, 9 –Naperville, IL

3rd Place:    Keira Chen, 12 – New York, NY

4th Place:    Belinda Zhu, 7 – North Potomac, MD

5th Place:    Anne Valerie Ter, 10 – Alexandria, VA 

Honorable Mention:    Victoria Huang, 10 – San Jose, CA

                                      Ethan Zhao, 10 – Frederick, MD

                                      Hanchi Yao, 10 – Germantown, MD

                                      Claire Rong, 12 – Vernon Hills, IL

                                      Annie Yuan, 12 – Ellicott City, MD

 

JUNIOR DIVISION

1st Place:    Henry Tushman, 14 – Wellesley, MA

2nd Place:   Claire Deng, 15 – Gaithersburg, MD 

3rd Place:    Audrey Yin, 13 –  Vernon Hills, IL

Honorable Mention:     Amber Li, 15 – Herndon, VA

                                        Amanda Chen, 14 – New York, NY

                                       Dylan Schenker, 13 – Bethesda, MD 

                                       Kana Puttkammer, 14 – Bethesda, MD 

 

SENIOR DIVISION

1st Place:     Jieun Lee, 18 – Seoul, KR

2nd Place:    Victor Pan, 17 – Vienna, VA

3rd Place:    Daniel Y. Kim, 16 – Burke, VA

Honorable Mention:     Susie Park, 16 – Woodbine, MD

                                       Howard Dai, 16 – Northbrook, IL 

                                       Elizabeth Vinokurov, 16 – Poolesville, MD 

                                       Ethan Benadon, 16 – Dickerson, MD 

 

COLLEGIATE DIVISION

Honorable Mention:     Jiazhe Zhang, 22 – Shandgong Province, CN

                                       Kaleria Orlova, 21 – Ijamsville, MD 

                                       Jin Joo Hur, 21 –Seoul, KR

 

PROFFESIONAL DIVISION

1st Place:     Jiin Kim, 24 – Baltimore, MD 

2nd Place:   Hye-Jin Park, 26 – Cheonan, KR

3rd Place:    Cecilia SaKong, 31 – State College, PA

4th Place:    Wonkyung Kim, 37 – Iowa City, Iowa

5th Place:    Jihyun Park, 23 – Gyeongggi, KR

Honorable mention:    Jookhyun Kim, 27 – Chungcheongbuk-do, KR

                                      Meejee Lee, 25 –  Seoul, KR

                                      Yery Jo, 27 – Seoul, KR

                                      Heegyeong Jeong, 23 – Seoul, KR

                                      Youngsun Lee, 23 – Seoul, KR

 

PIANO CHAMBER

JUNIOR DIVISION

1st Place:    Annie Yuan, 12/ Ammy Yuan, 16 – Ellicott City, MD 

 

SENIOR DIVISION

1st Place:       Victor Pan, 17/ Elaine Pan, 15 – Vienna, VA 

2nsd Place:    Sarah Cho, 16/ Ella Phillippy, 15/ Danielle Lee, 17 – Silver Spring, MD

3rd Place:       Sarah Cho, 16/ Danielle Lee, 17 – Rockville, MD 

Honorable Mention:     Ariana Strasser-King, 15/ Joyce Wu, 16 – Germantown, MD

 

PROFESSIONAL DIVISION

1st Place:    Jihyun Ryu, 31/ Hyesoo Chun, 49 – Gyeonggi-do, KR

2nd Place:    Youn-na Lee, 30/ Ji-Yeon Lee, 29 – Daejeon, KR

Honorable Mention:      Yechan Lim, 23 /You Jin Park, 43 – Chantilly, VA

 

STRING SOLO

YOUNG ARTIST DIVISION

1st place:    Yixuan Li, Violin, 11 – Rockville, MD

2nd Place:     Chloe Chung, Violin, 11 – Marriottsville, MD 

3rd Place:    Amelia Baisden, Cello, 10 – Washington, DC 

Honorable Mention:      Dohyoung Kim, Cello, 10 – Potomac, MD

                                        Edwin Chung, Cello, 12 – Fairfax, VA

                                        Raymond Lim, Violin, 12 – Gaithersburg, MD

 

JUNIOR DIVISION

1st Place:      Noah Pan Stier, Violin, 15 – Washington, DC 

2nd Place:    Joshua Fan, Cello, 15 – Rockville, MD 

3rd place:     Jiwon Kim, Cello, 14 – North Potomac, MD 

4th place:     Yuna Chun, Violin, 15 – Silver Spring, MD

Honorable Mention:       Ian Lee, Violin, 15 – Fairfax, VA 

 

SENIOR DIVISION

1st Place:     Justin Yi, Viola, 17 – Boyds, MD 

2nd Place:    Alexandra Lukashuk, Cello, 17 – Annandale, VA 

3rd Place:    Sebastian Gobbels, Harp, 18 – Aurora, ONT

4th place:     Ava Rosenbaum, Cello, 17 – Mercer Island, WV

Honorable mention:     Jason Lu, Violin, 17 – Bethesda, MD

                                       Faith Zhang, Violin, 16 – Potomac, MD 

                                       Sumin Lee, Violin, 18 – Bethesda, MD

                                       Noah Kim, Cello, 16 – Chantilly, VA 

 

COLLEGIATE DIVISION

2nd Place:    Kelsey Payne, Violin, 19 – King George, VA 

 

PROFESSIONAL DIVISION

1st Place:    Yonatan Grinberg, Violin, 34 – Baltimore, MD 

 

STRING CHAMBER

ENSEMBLE: PIANO TRIO 

1st Place:       Leena Hocutt Duarte, 17/ Hrishikesh Ram, 18/ Sophia Knappe, 18 – Cary, NC

2nd Place:     Ethan Oh, 18/ Alena Hu, 17/ Hannah Zhang, 16 – Potomac, MD

 

WIND/BRASS

YOUNG ARTIST DIVISION

1st Place:      Issac Won, Trumpet, 12 – Boyds, MD 

2nd Place:    Sean Ziyan Guo, Flute, 10 – Bethesda, MD 

Honorable mention:    Diane Liu, Flute, 12 – North Potomac, MD 

 

JUNIOR DIVISION

1st Place:     Chayeun Kim, Flute, 13 – Seoul, KR

2nd Place:    Juha Park, Flute, 13 – Seoul, KR

3rd Place:     James Yi, French Horn, 15 – Boyds, MD 

3rd Place:     Antonio Galan Vendrell, Trombone, 14 – Valencia, ES

Honorable Mention:    Adam Tang, Bassoon, 13 – Potomac, MD

                                      Junwoo Kim, Clarinet, 15 – Potomac, MD 

                                      Solmin Lee, Flute, 15 – Shanghai, CN

 

SENIOR DIVISION

1st Place:      Hyunjoo Lee, Flute, 17 – Seoul, KR

2nd Place:    Kennedy Leehealey, Oboe, 17 – Newport Coast, CA 

3rd Place:    Jimmy Yeum, Clarinet, 18 – McLean, VA 

Honorable Mention:    Emily Wang, Flute, 17 – Potomac, MD 

 

COLLEGIATE DIVISION

1st Place:      Jia Lee, Flute, 21 – Seoul, KR

2nd Place:    Won Seok Choi, Flute, 20 – Seoul, KR