2022 YMIC INTERNATIONAL COMPETITION WINNERS

GRAND PRIZE WINNERS

Celine Chen, 18, Piano

Jieun Lee, 19, Piano

Ryan Shin, 14 / Sophie Q. Huang, 13, Piano chamber

Justin Yi, 18, Viola

Jessica Zhu, 17 / Faith Zhang, 17 / Anna Lee, 17 / Joseph Hsieh, 16, String Quartet

Yunah Kwon, 17, Oboe

 

SPECIAL JURY AWARD WINNERS

Rhema Du, 14, Piano

Junwen Liang, 26, Piano

Noah Lovold, 23, Piano

Victoria Tan, 15, Violin

PIANO SOLO

YOUNG ARTIST DIVISION

1st Place:    

Ethan Huang, 12

 

2nd Place:   

Karissa Lin, 8 

Angie, Zhu, 8

 

Honorable Mention:    

Anne Tang, 8 

Emery Que, 12

 

Excellent Achievement Award: 

Jayden Sun, 7 

Anna Zhou, 12

Ethan Zhao, 11

Anne Valerie Ter, 11

Andrew Lin, 11

 

Special Recognition Award:

Chloe Ng, 9

Terry Sheiko, 10

 

JUNIOR DIVISION

1st Place:    

Rhema Du, 14 

 

2nd Place:

Davanee Li, 14

Felix Xu, 13   

 

Excellent Achievement Award:

Issac Won, 13

Dylan Schenker, 14

Eileen Zhuge, 13

 

Special Recognition Award:

Yunyi Ling, 15

Zicheng (Edward) Wang, 14

Henry Golden, 13

Alexandra Vinokurov, 15

 

SENIOR DIVISION

1st Place:   

Celine Chen, 18 

 

2nd Place:   

Nathan, Zhong, 16

 

3rd Place:    

Ian Sun, 17

Kenneth Duong, 17

 

Honorable Mention:     

Elizabeth Vinokurov, 17

 

Special Recognition Award:

Nathan Zhu, 16

Claire Deng, 17

 

COLLEGIATE DIVISION

1st Place:    

Jieun Lee, 19

 

PROFFESIONAL DIVISION

1st Place:    

Junwen Liang, 26

Noah Lovold, 23

 

3rd Place:    

Xiaobo Liu, 27

 

PIANO CHAMBER

JUNIOR DIVISION

 

1st Place:    

Ryan Shin, 14/ Sophie Q. Huang, 13

 

2nd Place:   

Irene Kim, 15/ Julie Kim, 15

 

SENIOR DIVISION

1st Place:    

Victor Pan, 18/ Elaine Pan, 16

STRING SOLO

YOUNG ARTIST DIVISION

1st Place:   

Justin Kijun Lee, 10, Cello

 

2nd Place:   

Christopher Yun, 9, Violin

 

Special Recognition Award:

Ella Wu, 11, Cello

 

JUNIOR DIVISION

1st Place:    

Victoria Tan, 15, Violin

 

2nd Place:   

Raymond Lim, 13, Violin

 

3rd Place:    

Christopher Chung, 14, Cello

 

Special Recognition Award:

Zeyuan (Alex) Zhao, 14, Violin

Katie Hwang, 14, Viola

 

SENIOR DIVISION

1st Place:  

Justin Yi, 18, Viola

  

2nd Place:   

Allen Yoo, 17, Cello

 

3rd Place:    

Ian Lee, 16, Violin 

Honorable Mention:     

Jane Lee, 16, Violin

Noah Kim, 17, Cello

 

STRING CHAMBER

YOUNG ARTIST DIVISION

1st Place:    

Laura Lee, 10, Violin / Daniel Won, 10, Violin

 

3rd Place:    

Christine Kim, 10, Violin / Yunseong Kim, 8, Violin

 

JUNIOR DIVISION

1st Place:    

Nikhita Bhatt, 15, Cello / Elena Kim, 14, Piano

 

3rd Place:    

Anne Valerie Ter, 11/ Eileen Maloney Cunningham, 14/ Valerie M. Lai, 13, Piano Trio 

 

SENIOR DIVISION

1st Place:    

Jessica Zhu, 17 / Faith Zhang, 17 / Anna Lee, 17 / Joseph Hsieh, 16, String Quartet

 

2nd Place:   

Sonny Jung, 17 / Edwin Cho, 15, Violin Duet

 

WIND/BRASS

YOUNG ARTIST DIVISION

1st Place:    

Sean Ziyan Guo, 11, Flute

 

JUNIOR DIVISION

1st Place:    

Adam Tang, 14, Bassoon

 

2nd Place:   

Issac Won, 13, Trumpet

Joseph Ahn, 15, Clarinet

 

Honorable Mention:     

Kelly Shi, 15, Flute

 

SENIOR DIVISION

1st Place:    

Yunah Kwon, 17, Oboe

 

2nd Place:   

Kevin Wu, 16, Clarinet

Catherine Nan, 16, Flute

 

3rd Place:    

James Yi, 16, French Horn

Yifan Li, 16, Flute

 

Honorable Mention:     

Grace Yu, 18, Flute